مقطع کارشناسی مدیریت جهانگردی

/مقطع کارشناسی مدیریت جهانگردی
مقطع کارشناسی مدیریت جهانگردی۱۳۹۵-۳-۲۶ ۱۰:۴۳:۳۵ +۰۰:۰۰

رشته ی مدیریت جهانگردی یکی از رشته های گردشگری موجود در کشور است که مشخصه اصلی آن میان رشته ای بودن آن است. بطوری که شاید بتوان گفت میان رشته ای ترین، رشته تحصیلی موجود کشور است. اگر نگاهی به فهرست دروس این رشته بیاندازیم این موضوع کاملا ملموس خواهد بود. دروس رشته مدیریت جهانگردی را در یک دسته بندی کلی می توان اینگونه برشمرد: زبان انگلیسی، اقتصاد، ریاضیات و آمار، دروس مدیریتی، دروس علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا

نظام آموزشی:
نظام آموزشی رشته مدیریت جهانگردی به شرح زیر است:
دوره های کارشناسی مدیریت جهانگردی ۴ سال خواهد بود. نظام آموزشی این دوره واحدی است و کلیه دروس نظری و عملی آن در ۸ سال نیمسال تحصیلی ارائه می شود. مدت هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل ۲ ساعت است. درس کارآموزی در ایام تعطیل تابستانی بعد از سال سوم طبق برنامه ای که توسط مرکز آموزش عالی تدوین خواهد شد انجام می پذیرد.

– اعطاء دانشنامه به فارغ التحصیلان این رشته ها منوط به ارائه گواهی پایان دوره کارورزی خواهد بود.
– تعداد کل واحد های آموزشی و کارورزی رشته های مدیریت جهانگردی ۱۳۲ واحد و رشته مدیریت هتلداری ۱۳۳ واحد می باشد.

توضیح: نظر به ضرورت تسلط دانشجویان به زبان دوم، یکی از زبان های فرانسه، آلمانی، عربی به عنوان زبان دوم در نظر گرفته شده که طبق جدول ذیل و براساس انتخاب دانشجو ملزم به گذراندن آن می باشد.

تحصيلات تكميلي مديريت جهانگردي در ايران:

تحصيلات تكميلي اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد و دکترا در ايران وجود دارد.

پیشینه صنعت گردشگری در ایران:

جهانگردی و گردشگری از دیرباز در ایران رونق داشته و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم ، آمد و شد خاورشناسان ، وجود کاروانسراها، چاپارخانه‌های قدیمی و راه‌های ارتباطی گسترده دلیل این مدعاست.

در دوره‌های متفاوت و در حکومت‌های مختلف از جمله هخامنشیان، سلوکیان و … به این مسئله بر اساس شرایط گوناگون توجه شده است.

در زمان صفویه یکی از درخشان‌ترین دوران سیاحت در ایران رقم خورد که مهمترین عوامل آن توسعه، افزایش امنیت، راه‌های ارتباطی مناسب و تاسیسات متعددی بوده که در این دوره در ایران ایجاد شده است.

در سال۱۳۱۴ شمسی برای اولین‌بار در وزارت داخله(کشور) اداره‌ای به نام «اداره جلب سیاحان خارجی و تبلیغات» تاسیس شد و انجام امور مربوط به جهانگردی کشور بر عهده آن اداره محول شد.

در سال۱۳۱۹ شمسی نخستین آژانس جهانگردی ایران در تهران تاسیس شد و در سال۴۰ نیز شورای عالی جهانگردی مرکب از ۱۲ نفر از نمایندگان وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و سه نفر از اشخاص مطلع و کارشناس در امر گردشگری و جهانگردی به موجب تصویب هیأت وزیران وقت تشکیل شد.

در سال ۱۳۵۷ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی وزارت اطلاعات و جهانگردی به وزارت ارشاد ملی و سپس به وزارت ارشاد اسلامی تغییر نام داد و حوزه معاونت جهانگردی این وزارتخانه سرپرستی امور جهانگردی کشور را به عهده گرفت.

در سال ۱۳۷۶ با ادغام حوزه معاونت سیاحتی و زیارتی و سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی به وجود آمد که تا اوایل سال ۱۳۸۳ فعالیت داشت.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ادغام دو سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی به وجود آمد و بعدها سازمان صنایع‌دستی نیز به آن اضافه شد که هم اکنون فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار بابت مسافرت‌های اتباع خود پرداخت می‌کند و به تعبیری هر خانواده ایرانی که به طور متوسط پنج عضو دارد ، سالانه ۸۵ دلار از سهم تولید ملی خود را بابت رونق به بازار جهانی توریست می‌پردازد، بدون اینکه از این بازار سهمی برده باشد.

درآمد کشورهای خارجی از توریست ایرانی چهار برابر درآمد ایران از توریست خارجی است. شاید بی دلیل نباشد که قسمتی از درآمد دو شرکت بزرگ هواپیمایی بزرگ دنیا به ایران اختصاص دارد.

ایرانی‌ها بعد از امارات بیشتربه ترکیه و تایلند می‌روند. بر اساس آمارهای ارائه شده در سال۱۳۳۰ شمسی تعداد جهانگردان بین‌المللی در سطح جهان حدود ۲۵ میلیون نفر بوده است که این رقم هم اکنون به حدود یک میلیارد نفر افزایش یافته است.

همین تعداد جهانگردان در فاصله ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۴ از رشد فزاینده‌ای برخوردار گشته‌اند به طوری که از ۳۲۹ میلیون نفر در سال ۶۴ به ۵۶۷ میلیون نفر در سال ۷۴ رسیده است و طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۱۳۹۹ شمسی تعداد جهانگردان جهان به رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و هم اکنون در مرز یک میلیارد جهانگرد در جهان قرار داریم.

بر اساس آمارها معضل اشتغال در کشورهای در حال توسعه از طریق توسعه صنعت توریسم قابل حل است. و این صنعت پس از صنعت نفت و صنایع خودروسازی در رده سوم صنایع جهان قرار گرفته است.

صنعت توریسم بخشی است که بیش از ۲۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان شاغل کرده و تا ۱۰ سال آینده از ۳۰۰ میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

هم اکنون طبق اعلام مسوولان گردشگری سهم ایران از بازار گردشگری جهان در حدود ۰۸/۰ درصد است.

از طرفی وضعیت هتل‌های کشور اصلاً قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست ولی به لحاظ قیمت این هتل‌ها هیچ فرقی با همتایان خارجی ندارند، به طور مثال هتل‌های دبی در رده بهترین‌های جهان قرار دارند و اولین هتل هفت ستاره که بلندترین هتل جهان نیز هست، در این کشور ساخته شده، این کشور به تازگی توانسته است در حوزه توریسم رشد قابل توجهی داشته باشد. به نحوی که امروزه دبی دارای ۲۷۲ هتل با بیش از ۳۰ هزار اتاق، ۳۰مرکز خرید و سالانه بیش از هفت میلیون نفر گردشگر خارجی است.

خطوط هوایی دبی یکی از پنج خط برتر هوایی جهان است که با داشتن بیش از ۱۰۰ شرکت هواپیمایی به بیش از ۱۴۵مقصد مسافر می‌برد. ظرفیت فرودگاه آن نیز در حال توسعه است تا برای مسیر تردد سالانه ۶۰ میلیون مسافر آماده شود. درآمد صنعت توریسم در دبی نیز نزدیک به دو میلیارد دلار و نکته قابل توجه در این است که بخش قابل توجهی از جاذبه این کشور مرهون سرمایه گذران ایرانی است.

ایران با داشتن شش اثر که در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده ، می‌تواند به عنوان یکی از مراکز مهم جذب توریست آثار و ابنیه تاریخی باشد. وجود آثاری چون تخت جمشید، چغازنبیل، تخت سلیمان، میدان نقش جهان، پاسارگاد و ارگ تخریب شده بم از مهمترین جاذبه های جهانی ایران است.

بازار كار:

يكي از مهم ترين سوالاتي كه در ذهن شما را در مورد  اين رشته ايجاد مي شود.اين خواهد بود كه بعد از پايان تحصيلات در اين رشته ، چه شغلي را خواهيد داشت.با توجه به اينكه مديريت جهانگردي يكي از رشته هاي جديد دانشگاهي در ايران مي باشد.هنوز تعداد افرادي كه در اين رشته تحصيل كردند مانند رشته هاي دانشگاهي ديگر اشباع نشده است با در نظرداشتن اين موضوع آينده شغلي خوبي را مي توان در نظر داشت.

با توجه به اين كه صنعت جهانگردي در ايران در حال شكوفايي است و در آينده اي نه چندان دور به شكوفايي خواهد رسيد و با توجه به پتانسيل عظيمي كه كشور عزيزمان براي جذب گردشگر دارد در آينده اي نه چندان دور شاهد شكوفايي اين صنعت خواهيم بود.

در حال حاضر مشاغلي كه مرتبط با اين رشته هستد مي توان به:احداث آ‍ژانس هاي گردشگري،كار در قسمت هاي مختلف يك آژانس گردشگري،راهنايي تور، کار در مؤسسات آموزش گردشگري ،  تدريس در مؤسسات گردشگري و دانشگاهها(ولي با مدارك با لاتر ار ليسانس) ، كار در قسمت هاي مختلف هتل ها ، كار در شركت هاي هواپيماي،كار در سازمانهاي متولي گردشگري(مانند سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ) و … اشاره كرد.صنعت جهانگردي به گونه اي است كه با صنعت هاي مختلف و بخش هاي مختلف جامعه سروكار دارد.مانند صنعت حمل و نقل ، بخش هاي اقتصادي ، هتل ها ، بخش هاي خدماتي و…  . با توجه به فرابخشي بودن صنعت جهانگردي شما مي توانيد اميدوار به كار در بخش ها و صنعت هاي ديگر نيز باشيد و اگر قصد ادامه تحصيل در اين رشته را داريد مي توانيد خود كارآفرين در اين رشته باشيد.

چارت درسی رشته مدیریت جهانگردی:

نیمسال اول

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان خارجه

3

———–

2

روانشناسی عمومی(جهانگردی)

2

———–

3

مبانی جامعه ‏شناسی(جهانگردی)

2

———–

4

مبانی و کاربرد کامپیوتر در جهانگردی

2

———–

5

شناخت صنایع دستی ایران

2

———–

6

فارسی

3

———–

7

معارف اسلامی(1)

2

———–

جمع کل

16 واحد

نیمسال دوم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان انگلیسی (1)

2

2

مبانی مردم شناسی جهانگردی

2

مبانی جامعه ‏شناسی جهانگردی

3

اصول حسابداری(1)

2

4

ریاضیات کاربردی در مدیریت جهانگردی

2

5

روش تحقیق

3

6

شناخت روحیات ملل

2

7

معارف اسلامی (2)*

2

معارف اسلامی(1)

8

تربیت بدنی (1)

1

جمع کل

17 واحد

* درس انسان در اسلام می تواند جایگزین درس اندیشه/معارف اسلامی (2)  شود.

نیمسال سوم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان انگلیسی(2)

2

زبان انگلیسی(1)

2

شناخت صنعت جهانگردی

2

3

اصول علم اقتصاد(1) (خرد- جهانگردی)

2

4

اصول حسابداری(2)

3

اصول حسابداری(1)

5

آمار کاربردی در مدیریت جهانگردی

3

ریاضیات کاربردی

6

حقوق اساسی

2

7

اخلاق اسلامی

2

8

تربیت بدنی (2)

1

تربیت بدنی(1)

جمع کل

17 واحد

نیمسال چهارم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان دوم(1)

2

زبان انگلیسی(2)

2

گذران اوقات فراغت

2

شناخت صنعت جهانگردی

3

اصول علم اقتصاد(2)

(کلان- جهانگردی)

2

اصول علم اقتصاد(1)

4

تاریخ فرهنگ ایران (1)

2

5

مبانی سازمان و مدیریت

3

6

قوانین و مقررات حقوقی جهانگردی

2

حقوق اساسی

7

تفسیر موضوعی قرآن

2

8

وصیت نامه امام (ره)

1

جمع کل

16 واحد

نیمسال پنجم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان دوم (2)

2

زبان دوم (1)

2

زبان انگلیسی تخصصی(1)

2

زبان انگلیسی(2)

3

اقتصاد جهانگردی

2

اصول علم اقتصاد (2) کلان

4

رفتار سازمانی

3

مبانی سازمان و مدیریت

5

تاریخ فرهنگ ایران (2)

2

تاریخ فرهنگ ایران (1)

6

نقشه خوانی و آشنایی با نقشه

2

7

جغرافیای جهانگردی عمومی

2

شناخت صنعت جهانگردی

8

تاریخ تحلیلی صدر اسلام

2

جمع کل

17 واحد

نیمسال ششم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان انگلیسی تخصصی (2)

2

زبان انگلیسی تخصصی(1)

2

پژوهش عملیاتی در جهانگردی

3

ریاضیات کاربردی

3

آداب سفر در اسلام

2

4

باستان‏شناسی ایران

2

تاریخ فرهنگ ایران (2)

5

جغرافیای جهانگردی ایران

2

جغرافیای جهانگردی عمومی

6

هنر و معماری ایران (1)

2

تاریخ فرهنگ ایران (2)

7

برنامه‏ریزی و سرپرستی گشت‏های جهانگردی

2

شناخت صنعت جهانگردی

8

تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

2

9

قرائت و روخوانی قرآن کریم

1

جمع کل

18 واحد

نیمسال هفتم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان انگلیسی مکاتبات تخصصی

2

زبان دوم (2)

2

مدیریت بازاریابی و تبلیغات جهانگردی

2

شناخت صنعت جهانگردی

3

هنر و معماری ایران(2)

2

هنر و معماری ایران (1)

4

فرهنگ عامه

3

مبانی جامعه‏شناسی

5

امور مسافرت و صدور بلیت

2

1

6

برنامه‏ریزی توسعه جهانگردی

3

اصول علم اقتصاد (2) و شناخت صنعت جهانگردی

7

فن راهنمایی

2

1

8

انقلاب اسلامی

2

جمع کل

20 واحد

نیمسال هشتم

ردیف

نام درس

تعداد واحد

پیشنیاز

نظری

عملی

1

زبان انگلیسی مکالمه

2

زبان دوم (2)

2

تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی ایران

2

3

مطالعات تطبیقی سیاست‏های جهانگردی

3

فرهنگ عامه

4

آشنایی با موزه‏های ایران

2

5

آشنایی با سازمان‏های دولتی

2

6

دانش خانواده و جمعیت

2

7

کارآموزی

4

جمع کل

17 واحد