آخرین خبرها

فعالیت ۱۲۰ هزار صنعتگر صنایع‌دستی در استان کرمان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از فعالیت بیش از ۱۲۰ هزارصنعتگر صنایع‌دستی در این استان خبر داد و گفت: از سال ۱۳۹۴ تاکنون ۲۰ هزار گردشگر خارجی در واحدهای بوم‌گردی استان اقامت داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان در نشست مشترک با دکتر «محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در محل این اداره‌کل،  با اشاره به این‌که باید نگاه دولت به صنعت گردشگری نگاهی اقتصادی باشد، افزود: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید این نگاه پررنگ‌تر شده و میان صنعت گردشگری و رشد اقتصادی رابطه‌ای دو طرفه بوجود آمده است.

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر استان کرمان در توسعه صنعت گردشگری و به‌دنبال آن توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی داشته است، اظهار کرد: ثبت ۴ اثر تاریخی و یک اثر طبیعی هم‌چنین ثبت سیرجان به‌عنوان شهر جهانی گلیم شیریکی پیچ در فهرست میراث جهانی می‌تواند دلیلی بر این ادعا باشد.

وی با بیان این‌که استان کرمان دارای بیشترین آثار ثبت جهانی در کشور است، خاطرنشان کرد:  این استان از ۷۰۰۰ اثر شناخته شده و ۷۰۰ اثر ثبت ملی بهره می‌برد که هرکدام از آن‌ها به تنهایی می‌تواند گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کند.

وفایی با تأکید بر فعالیت بیش از ۱۲۰ هزار صنعت‌گر صنایع‌دستی در استان کرمان، افزود: هم‌اکنون برای تعداد زیادی از این صنعتگران اشتغال ایجاد شده است.

صنایع دستی کرمان

وی به ثبت جهانی گلیم شیریکی پیچ سیرجان اشاره کرد و افزود: این اتفاق به سبب تلاش‌های شبانه‌روزی همکاران سازمان و این اداره‌کل رخ داد که  موجب شد بتوانیم همچنان در قله آثار ثبت جهانی کشور بمانیم.

وی با اشاره به این‌که ۴۰ پایگاه یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در سراسر استان  فعالیت دارند، افزود: هم‌اکنون ۲۰۰ نیروی آموزش‌دیده به‌صورت شبانه‌روزی از بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی محافظت می‌کنند و یکی از منظم‌ترین نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در سطح کشور محسوب می‌شوند.

وفایی به راه‌اندازی ۱۴۰ واحد بوم‌گردی در نقاط مختلف استان اشاره و تصریح کرد: از سال ۹۴ تاکنون قریب به ۲۰ هزار گردشگر خارجی در اماکن بوم‌گردی استان اقامت داشته‌اند که متوسط ماندگاری آن‌ها یک و نیم شب بوده است.

وی گفت: خوشبختانه  فعالیت بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی و توسعه خانه‌های بوم‌گردی و سنتی در بافت تاریخی شهرها در راستای آماده‌سازی زمینه‌های لازم برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در استان کرمان رو به رشد بوده است هم‌چنان ادامه دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان به ۱۳ هتل در حال ساخت در این استان اشاره کرد و گفت:  هم‌اکنون قریب به ۸۰۰۰ تخت در واحدهای  اقامتی استان مانند هتل، مهمانپذیر و خانه مسافر  و بوم‌گردی وجود دارد که در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.

وی گفت: در سال‌های گذشته تعامل خوب دستگاه‌هایی مانند استانداری، میراث‌فرهنگی، شهرداری و اوقاف موجب شده که بیشتر بناهای شاخص کرمان مرمت  شدند و با تغییر کاربری به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از کسب رتبه برتر این اداره‌کل در زمینه شاخص‌های اختصاصی ارزیابی عملکرد در میان ادارات استانی در سال ۹۵ خبر داد و افزود: این اداره‌کل  توانست طی سال گذشته به رشد ۳۵ درصدی در زمینه شاخص‌های عمومی و ۱۰ درصدی شاخص‌های اختصاصی دست یابد.

وفایی هم‌چنین از دستیابی رتبه سوم ارزیابی عملکرد شاخص‌های عمومی و اختصاصی  در میان ادارات میراث‌فرهنگی کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه صنعت گردشگری کرمان در مسیر اصلی خود قرار گرفته و نسبت به سال‌های جهش قابل توجهی داشته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*