آخرین خبرها

راهنمایان محلی (لوکال گاید)

مدارک لازم جهت ثبت نام دوره : راهنمایان بلدهای محلی

۱٫عکس ۳٫۴ پرسنلی ۴ قطعه

۲٫فتوکپی مدرک تحصیلی ۲ برگ دیپلم وبالاتر

۳٫فتوکپی شناسنامه ۲ برگ (تمام صفحات)

۴٫فتوکپی کارت ملی ۲ برگ

 شرایط لازم جهت ثبت نام

۱٫داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر

۲٫ آشنایی به یکی از زبانهای خارجه

جایگاه شغلی : راهنمای گردشگران داخلی ؛ گروه های سازمان ها ؛ دانشجویان و دیگر علاقمندان؛ گردشگران  خارجی ورودی در صورت تسلط به زبان خارجی در محدوده خود ؛ همکاری با شهرداری و خانه های فرهنگ یا با بخش تور در آژانسهای مسافرتی و خدمات گردشگری.

*** طبق مصوب جدید دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مصاحبه ورودی دوره ی راهنمایان محلی حذف و به پروژه پایان دوره آموزشی تبدیل گردید . بنابر این مصوبه ثبت نام و شرکت کلیه علاقه مندان دارای مدرک تحصیلی حداقل دیپلم در دوره ی راهنمای بلد محلی نیز امکان پذیر میباشد .

هدف دوره :در مجموع کلیه راهنمایان  گردشگری به عنوان سفیران فرهنگی هر کشور و هر ملتی  وظیفه  خطیر معرفی فرهنگ ملت و کشور خود یا میزبان را به گردشگران دارند  لذا  بایستی خود ضمن دارا بودن خصوصیات اخلاقی  و   دشخصیتی عالی  از معلومات  بسیار گسترده عمومی و حتی تخصصی برخوردار باشند, با هر یک از گردشگرانی که میزبانی آنان را به عهده دارند حرفی درخور علایق و اعتقادات و مرتبط با روحیات و فرهنگ آنان برای گفتن داشته باشد . در این دوره فراگیران با روشهای مختلف تورگردانی , خصوصیات و تخصصهای خاصی که یک راهنمای عالی  باید داشته باشد , روشهای برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی آشنا می شوند  تا بتوانند پس از طی مراحل قانونی و دریافت کارت  راهنمایی از سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری  و شرکت در سفرهای آموزشی به عنوان  راهنمای همراه  و کسب تبحر و تجربه مورد قبول به عنوان راهنمای گردشگری مستقلاً مشغول به کار گردند.

محتوای دوره :  در این دوره سرفصلهای زیر به فراگیران آموزش داده میشود حال آنکه حتی کسب بهترین امتیازات نیز از دروس ذکر شده فقط به عنوان آشنایی با اصول پایه حرفه ای محسوب می گردد.

سرفصلها ی آموزشی عبارتند از:

۱- آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات میراث فرهنگی و گردشگری

۲- آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به حفظ میراث  فرهنگی و طبیعی

۳- آشنایی با جغرافیای جهانگردی و اکوتوریسم

۴- آشنایی با جاذبه های تاریخی و میراث فرهنگی

۵- آشنایی با فنون راهنمایان تور

۶- آشنایی با اصطلاحات انگلیسی و زبان تخصصی در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری.

۷- معماری ایران و تخصصاً معماری شهری

 ۸- آشنایی با صنایع دستی

 ۹-بهداشت سفر و کمک های اولیه

 ۱۰- شناخت موزه ها

 ۱۱- آشنایی با تاریخ

 ۱۲ – کارگاه الگو های رفتاری و آداب معاشرت و فن بیان راهنمایان

۱۳- شناخت صنعت گردشگری

۱۴- آموزشهای عملی فنون اجرای تور

توجه : دارا بودن علاقه فردی و سلامت گفتاری و شنیداری ؛ جسمانی و روحی ؛ ومدرک تحصیلی حداقل دیپلم .

توصیه ها : تسلط به هر چند زبان خارجی گامی است برای موفقیت هر چه بیشتر فراگیران. ماهیت این شغل سفر میباشد و ارائه خدمات به گردشگران پس اگر دارای روحیه شاد و علاقه به خدمت گزاری هستید وارد این راه شوید . در این حرفه هر ساعت سفر یک تجربه  و آموزش جدید می باشد.

طول مدت دوره :  حدود ۷ ماه می باشد، و در پایان فراگیران مدرک خودرا ازسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری دریافت می نمایند.