مدارک لازم جهت ثبت نام دوره راهنمایان طبیعت گردی

 1. عکس4*3 پرسنلی ۴ قطعه
 2. فتوکپی کارت ملی ۲ برگ
 3. فتوکپی شناسنامه ۲ برگ از تمام صفحات
 4. اصل مدرک تحصیلی و فتوکپی آن ۲ برگ (لیسانس)

شرایط لازم جهت ثبت نام

 1. داشتن مدرک تحصیلی لیسانس
 2. تسلط به یکی از زبانهای خارجه

راهنمای تور، راهنمای ایرانگردی و جهانگردی، راهنمای سفر، تور لیدر، تور گاید، راهنمایان فرهنگی، اسامی و اصطلاحاتی هستند که برای نامیدن سفیران فرهنگی هر کشوری مورد استفاده قرار می گیرند. 

جایگاه شغلی : راهنمای گردشگران داخلی؛ خروجی و گردشگران  خارجی ورودی در حیطه طبیعت گردی؛ همکاری با بخش تور در آژانسهای مسافرتی و خدمات گردشگری.

هدف دوره

راهنمایان  گردشگری و طبیعت گردی به عنوان سفیران فرهنگی هر کشور و هر ملتی  وظیفه  خطیر معرفی فرهنگ ملت و کشور خود ؛ طبیعت و آثار طبیعی مناطق مورد بازدید را به گردشگران دارند  لذا  بایستی خود ضمن دارا بودن خصوصیات اخلاقی  و شخصیتی عالی  از معلومات  بسیار گسترده عمومی و حتی تخصصی برخوردار باشند .

با هر یک از گردشگرانی که میزبانی آنان را به عهده دارند حرفی درخور علایق و اعتقادات و مرتبط با روحیات و فرهنگ آنان برای گفتن داشته باشد.

در این دوره فراگیران با روشهای مختلف تورگردانی، خصوصیات و تخصصهای خاصی که یک راهنمای عالی  باید داشته باشد، روشهای برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی آشنا می شوند تا بتوانند پس از طی مراحل قانونی و دریافت کارت راهنمایی از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  و شرکت در سفرهای آموزشی به عنوان  راهنمای همراه  و کسب تبحر و تجربه مورد قبول به عنوان راهنمای گردشگری مستقلاً مشغول به کار گردند.

آنچه در مورد راهنمایان طبیعت گردی حایز اهمیت میباشد این واقعیت است که در محیط طبیعی خطراتی وجود دارند که در سفر های شهری از آنها خبری نیست. پس راهنمایان بوم گردشگری مسئولیت بیشتری در قبال طبیعت گردان و گروه همراه خود داشته و میبایست از توانمندی های خاص تخصصی برخوردار باشند.

محتوای دوره

محتوای دوره :  در این دوره سرفصلهای  زیر به فراگیران آموزش داده میشود حال آنکه حتی کسب بهترین امتیازات نیز از دروس ذکر شده فقط به عنوان آشنایی با اصول پایه حرفه ای محسوب می گردد.

سرفصلها ی آزمون جامع عبارتند از :

 1. آشنایی با گیاهان ایران ؛ کتاب آقای ولی الله مظفریان
 2. آشنایی باجوامع محلی واصول تسهیل گری ؛ کتاب آقای نیما آذری ، علی چراغی
 3. آشنایی باتنوع زمین شناسی ایران ؛ کتاب آقای امیرتوکلی صبور
 4. آشنایی با پستانداران ایران ؛ کتاب آقای هوشنگ ضیایی
 5. مبانی اکوتوریسم ؛ کتاب آقای هومن جوکار
 6. زبان تخصصی ؛ کتاب اقای کیانوش محرابی
 7. آشنایی با پرندگان و پرنده نگری ؛ کتاب آقای پرویزبختیاری

توجه : علاقه مند بودن به طبیعت و رویارویی با شرایط غیر منتظره و زندگی در شرایط مختلف ؛ فعالیت های طبیعتگردی از نظر نوع مسیر، به درجات متفاوتی تقسیم میگردند؛ پس راهنمای این دوره باید اطلاعات و توانمندی خود را دقیقاً شناخته و از آن آگاه باشد. علاقه فردی و سلامت گفتاری و شنیداری ؛ جسمانی و روحی ؛ دارا بودن  مدرک تحصیلی لیسانس.

طول مدت دوره :  حدود  7 ماه می باشد، ودرپایان با گذراندن آزمون های جامع ومصاحبه زبان فراگیران مدرک خود را از وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری دریافت می نمایند.