معرفی دوره راهنمایان محلی (لوکال گاید)

بَلَدهای محلی نقش مهمی در هدایت، تأمین نیازمندی‌های مادی و معنوی گردشگران دارند و توانمندی هر یک از این افراد به جریان جهانگردی رونق می‌بخشد و عدم کارایی آن‌ها مانع از رشد و توسعه جهانگردی در کشورها می‌شود.

با توجه به نقش مهمی که افراد بومی و بلدهای محلی در هدایت و تامین نیازمندی‌ های مادی و معنوی گردشگران ایفا می‌ کنند، بی شک توانمندی علمی و عملی هر یک از این افراد به روند آشنایی گردشگران با تاریخ، طبیعت، سنت‌ ها و آداب ‌و رسوم محلی در مناطق روستایی و فراهم آوردن فرصت بازدید از جاذبه ‌های گردشگری این مناطق کمک شایانی خواهد کرد که به رشد و توسعه گردشگری روستایی منجر می ‌شود.

در همین راستا دوره آموزشی بلد محلی که یک از دوره های مصوب سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری است برای ارتقا سطح علمی و عملی افراد بومی مرتبط با گردشگران به ویژه صاحبان اقامتگاه‌ های بوم‌ گردی و راهنمایان کوه برگزار میگردد.

هدف دوره

کلیه راهنمایان  گردشگری به عنوان سفیران فرهنگی هر کشور و هر ملتی  وظیفه  خطیر معرفی فرهنگ ملت و کشور خود یا میزبان را به گردشگران دارند  لذا  بایستی خود ضمن دارا بودن خصوصیات اخلاقی  و   دشخصیتی عالی  از معلومات  بسیار گسترده عمومی و حتی تخصصی برخوردار باشند, با هر یک از گردشگرانی که میزبانی آنان را به عهده دارند حرفی درخور علایق و اعتقادات و مرتبط با روحیات و فرهنگ آنان برای گفتن داشته باشد . در این دوره فراگیران با روشهای مختلف تورگردانی , خصوصیات و تخصصهای خاصی که یک راهنمای عالی  باید داشته باشد , روشهای برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی آشنا می شوند  تا بتوانند پس از طی مراحل قانونی و دریافت کارت  راهنمایی از وزارت میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری  و شرکت در سفرهای آموزشی به عنوان  راهنمای همراه  و کسب تبحر و تجربه مورد قبول به عنوان راهنمای گردشگری مستقلاً مشغول به کار گردند.

جایگاه شغلی

راهنمای گردشگران داخلی ؛ گروه های سازمان ها ؛ دانشجویان و دیگر علاقمندان؛ گردشگران  خارجی ورودی در صورت تسلط به زبان خارجی در محدوده خود ؛ همکاری با شهرداری و خانه های فرهنگ یا با بخش تور در آژانسهای مسافرتی و خدمات گردشگری .

سرفصلها ی آموزشی عبارتند از:

آیین نامه تحصیلی فراگیران پیشگامان آوا پارسه

آیین نامه تحصیلی فراگیران پیشگامان آوا پارسه :

مدت دوره: 7 الی 8 ماه

شرایط لازم جهت ثبت نام

دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر

مدارک لازم جهت ثبت نام دوره راهنمایان محلی :

  1. چهار قطعه عکس 4*3
  2. فتوکپی کارت ملی ۲ برگ
  3. فتوکپی شناسنامه ۲ سری (صفحه اول)
  4. فتوکپی مدرک تحصیلی ۲ برگ

پس از ارائه مدارک فوق به موسسه، انجام دستورالعمل زیر جهت پروژه برای فراگیران الزامی می باشد.3